ICMAC Kung Fu Camp
ICMAC Kung Fu Camp
kungfu

Pinterest
YouTube

World Sanda League

Nicholas Perez Scholarship

Pinterest
YouTube

Pinterest
YouTube

Pinterest
YouTube

Pinterest
YouTube

Pinterest
YouTube


North American Circuit 2016

Please use the menu below to view results.

Back

Traditional Hand Forms, First Timers Boys (8 & Under)

  Name Points Location Instructor
1. Leo Shen 408.28 Toronto, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
2. Harvard Law 407.98 Palo Alto, CA Sheng Meng
3. Mason Soohoo 407.90 Brighton, MA Calvin Chin
4. Ethan Hu 383.36 Irvine, CA Adrian Niu
5. Nathan Van Wyk 358.20 Miramar, FL John Vanegas, Yvette Phillips
6. William Li 357.89 Milpitas, CA Sheng Meng
7. Melvin Rivera 357.87 Acton, MA Narcyz Latecki
8. Brandon Mark 333.32 Deerfield Beach, FL Li Siu Hung, Andrew Finell
9. Connor Chao 308.16 Markham, Ontario, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
10. Rex Hakimi 283.15 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. James Lopez 283.13 Denver, CO Happy Hsu
12. Christian Nicholson 258.10 Plantation, FL John Wai, Osei Xavier
13. Dylan Lau 258.05 San Marino, CA Kenneth Edwards
14. Bryan Huang 238.07 Miramar, FL John Vanegas, Yvette Phillips
15. Gabriel Alvarez 232.96 Pasadena, CA Kenneth Edwards

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, First Timers Girls (8 & Under)

  Name Points Location Instructor
1. Gianna Garcia 408.18 Coral Springs, FL Andre Johnson
2. Aimee Xiang 407.65 Milpitas, CA Sheng Meng
3. Rebecca Tse 358.14 Scarborough, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
4. Elysia Wong 308.11 Pembroke Pines, FL John Vanegas, Yvette Phillips

Top  

Traditional Hand Forms, Beginner Boys (8 & Under)

  Name Points Location Instructor
1. Kaleb Declaire 408.21 Fort Lauderdale, FL John Wai, Martin Dvorok
2. Jayden Huang 408.04 Lexington, MA Kevin Chan
3. Mason Lay 407.80 North Las Vegas, NV Shi Xing Wei
4. Howard Tsai 383.42 Denver, CO Happy Hsu
5. Erick Zhao 358.20 Toronto, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
6. Hanson Zhu 357.81 Sharon, MA Xiaoyi Chen
7. Roman Gomez 357.79 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
8. Xavier Mao 333.33 Irvine, CA Adrian Niu
9. Raphael Lau 308.19 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
10. Arath Ureta 307.75 Apache Junction, AZ Juan Carlos Proano

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Jude Mccutcheon 307.64 Florence, MA Jessica Grasmere, Lisandro Vega
12. Joshua Chandy 283.29 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
13. Zachary Thoms 283.18 Plantation, FL John Wai, Martin Dvorok
14. Joshua Rosenberg 282.72 Las Vegas, NV Shi Chang Yuan
15. Gael Flores 258.22 Pasadena, CA Kenneth Edwards, Michael Munoz

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Beginner Girls (8 & Under)

  Name Points Location Instructor
1. Noam Laviv 408.50 Newton, MA Calvin Chin
2. Johanna Perez 408.22 Miami, FL Eduardo Marin
3. Presley McMenamin 407.84 Las Vegas, NV Shi Chang Yuan
4. Miriam Tsai 383.11 Denver, CO Happy Hsu
5. Jacqueline Tu 358.05 Orlando, FL Le Ha Chan
6. Abella Veit 357.81 Henderon, NV Shi Chang Yuan
7. Arvelle Lafontant 308.03 Deerfield Beach, FL Andre Johnson
8. Chloe Nguyen 307.79 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
9. Kaileena Lafontant 283.00 Deerfield Beach, FL Andre Johnson

Top  

Traditional Hand Forms, Intermediate Boys (8 & Under)

  Name Points Location Instructor
1. Wyatt Endsley 408.75 Las Vegas, NV Steven Baugh
2. Leo Cao 408.23 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
3. Yizhi (David) Liang 408.03 Brookline, MA Calvin Chin
4. Noah Posin 383.27 Pasadena, CA Kenneth Edwards
5. Ethan Zhou 358.22 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
6. Tyler Roberts 357.93 Cromwell, CT Daniel Ostrow
7. Lucas Lau 333.18 South Pasadena, CA Jimmy Liu, Jennifer Liu
8. Brandon Mark 308.19 Deerfield Beach, FL Li Siu Hung, Andrew Finell
9. Nicholas Weiser 283.16 Pembroke Pines, FL John Vanegas

Top  

Traditional Hand Forms, Intermediate Girls (8 & Under)

  Name Points Location Instructor
1. Zuri Cortez 408.74 Las Vegas, NV Robert Jones
2. Alana Doroquez 408.12 Malden, MA Mai Du
3. Talula Paulson 383.15 Altadena, CA Jimmy Liu, Jennifer Liu
4. Ezrah Cortez 358.65 Las Vegas, NV Robert Jones
5. Lucy Dysinger 358.00 Killingworth, CT Daniel Ostrow
6. Isabella Gordillo-Sanchez 333.13 Huntington Park, CA Jimmy Liu, Jennifer Liu
7. Eliza Olsen 307.99 Marlboro, MA Narcyz Latecki

Top  

Traditional Hand Forms, Advanced Boys (8 & Under)

  Name Points Location Instructor
1. Howard Tsai 409.17 Denver, CO Happy Hsu

Top  

Traditional Hand Forms, Advanced Girls (8 & Under)

  Name Points Location Instructor
1. Annabelle Eckhardt 409.12 Lynnfield, MA Mai Du
2. Lorelei Eckhardt 359.10 Lynnfield, MA Mai Du

Top  

Traditional Hand Forms, First Timers Boys (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Charlie Ma 408.32 Thornhill, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
2. Semyon Shabashov 407.75 Concord, MA Eliot Prisby
3. Jacob Gamnerdsiri 407.55 Henderson, NV Shi Xing Wei
4. Dustin Liang 383.40 San Mateo, CA Yung Chi Chung
5. Logan L Hernandez 358.25 Boynton Beach, FL Joe Keit, Jacob Isaacs
6. Casper Besana 357.51 Methuen, MA Mary Driscoll
7. Jayson Mosley 333.23 Altadena, CA Kenneth Edwards
8. Jason Garcia 308.23 Miami, FL Eduardo Marin
9. Ignacio Socias 283.21 John Vanegas
10. Tiki Medina 283.03 Denver, CO Happy Hsu

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Lewin Cheung 258.18 Miramar, FL John Vanegas, Yvette Phillips
12. Christopher Kasbarian 258.00 Pasadena, CA Kenneth Edwards
13. Samuel Xu 238.16 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
14. Tyler Christensen 232.95 Denver, CO Happy Hsu
15. Adrien Urbina 218.13 Safety Harbor, FL Nick Scrima

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, First Timers Girls (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Yvonne Feng 408.26 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
2. Chloe Hong 383.36 Irvine, CA Adrian Niu
3. Kanyah Chin 358.05 Coral Springs, FL Andre Johnson
4. Kya Lau 333.21 San Marino, CA Kenneth Edwards
5. Angela Harrison 307.99 Cocoa, FL Darryl Stazenski
6. Sanjanasri Vedavyas 283.18 Bangalore Keerthi B.S.

Top  

Traditional Hand Forms, Beginner Boys (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Caleb Harris 491.61 Denver, CO Happy Hsu
2. Sebastian Nicholson 408.32 Plantation, FL John Wai, Osei Xavier
3. Hiram Santiago 407.87 Rochester, NY Paul Gruschow
4. Mike Ochi 407.73 Milpitas, CA Sheng Meng
5. Andy Feng 358.30 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
6. Gabriel Lee 357.80 Lexington, MA Kevin Chan
7. Josh Gamnerdsiri 357.64 Henderson, NV Shi Xing Wei
8. Yihao Jiang 333.40 Rancho Cucamonga, CA Ed Torres
9. Conan Tse 308.28 Scarborough, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
10. Max Kuo 283.37 Irvine, CA Adrian Niu

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Luca Mancinelli 283.27 Plantation, FL John Wai
12. Nicolas Drmandjian 258.32 Glendale, CA Buck Sam Kong
13. Wendell Feliciano 258.26 Green Cove Springs, FL Kam Lee, Charles Macabasco
14. Kant Feng 238.25 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
15. Devon Chang 233.30 Irvine, CA Adrian Niu, Rolando Lee

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Beginner Girls (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Josephine Tu 408.16 Orlando, FL Le Ha Chan
2. Laura Colonna De Lega 408.11 Middlefield, CT Daniel Ostrow
3. Anna Xiang 407.72 Milpitas, CA Sheng Meng
4. Jade Niu 383.37 irvine, CA Adrian Niu
5. Tanisha Perez 358.15 Ixtapan De La Sal, Mexico Inocente Popoca Delgado
6. Mei Wu 358.10 Winchester, MA Kevin Chan
7. Mina Lewis 357.70 Henderson, NV Shi Chang Yuan
8. Madeleine Chang 333.35 Irvine, CA Adrian Niu, Rolando Lee
9. Adrianne Chow Quan 308.14 Miramar, FL John Vanegas
10. Vera Choi 307.85 Kevin Chan

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Izzy Bratton 283.26 Denver, CO Happy Hsu
12. Madison Reisner 283.13 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
13. Nikki St Charles 258.23 Newbury Park, CA Ken Hui, Eric Kong
14. Catherine Musselwhite 258.12 Fleming Island, FL Kam Lee, Charles Macabasco
15. Sophia Chechuy 233.14 Ladera Ranch, CA Jon Kurtz, Jeff Duenez

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Intermediate Boys (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Brandon Sanchez 408.82 Aurora, CO Tony Timmer
2. Jason Phung 408.34 Scarborough, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
3. Vlademir Brown 408.19 Rochester, NY Paul Gruschow
4. Sang Ngyuen 383.43 Denver, CO Happy Hsu
5. Renzo Fukuda 358.81 Pacifica, CA Alex Cardenas, Cindy Hom
6. Christopher Nogueira 358.33 Miami, FL Eduardo Marin
7. Alexander Zhang 358.15 Newton, MA Calvin Chin, Li Qiang, Mynor Diaz, Xianlin Li, Sen Gao
8. Phi Tran 333.41 Costa Mesa, CA Adrian Niu
9. Alexander Gubrud 308.80 Aurora, CO Jerry Silva, Faris Maaliki
10. Ronald Ip 308.32 Scarborough, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Dominic Iafrate 308.05 Newton, MA Calvin Chin
12. Edward Hurt 283.78 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
13. Henry Kaufman 283.40 La Crescenta, CA Benson Lee, Tav Byerhoff
14. Tomas Kerch 283.31 Sunrise, FL John Wai
15. Jared Wang 283.04 Newton, MA Calvin Chin

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Intermediate Girls (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Jewel Elias 408.30 Brampton, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
1. Leila Hopkins 408.30 Providence, RI Luyi Shao
3. Annie Chui 383.44 Rancho Cucamonga, CA Ed Torres
4. Juliana Tu 358.23 Orlando, FL Le Ha Chan
5. Carson Cole 358.19 Riverside, RI Wen-Ching Wu, Spencer Oberry
6. Desirae McMillon 333.19 Los Angeles, CA Jimmy Liu, Jennifer Liu
7. Kayla Bosser 308.22 Clearwater, FL Nick Scrima
8. Winter Mascola 283.21 Bossier City, LA Randy Harper
9. Emily Hsu 258.19 Edison, NJ Yang Fukui
10. Rochelle Casimir 238.18 Miramar, FL John Vanegas

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Stephanie De Armas 218.17 Miami, FL Steven Tarrago

Top  

Traditional Hand Forms, Advanced Boys (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Trajan Pei 667.75 Denver, CO Happy Hsu
2. Kia Namaki 409.82 Mesa, AZ Juan Carlos Proano
3. Jacob Chun 409.43 Toronto, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
4. Erik Gee 409.24 Chestnut Hill, MA Calvin Chin, Paul Ho, Justin Morin
5. Kody Nathan Gabertan 359.77 Las Vegas, Nevada (NV) Shi Xing Wei
6. Nathan Martinez 359.40 Miramar, FL John Vanegas
7. Jayden Tran 359.18 Malden, MA Mai Du
8. Johnathon Carrillo 309.61 Milpitas, CA Sheng Meng
9. Tyler Robinson 309.39 Miramar, FL John Vanegas
10. Ian Signorelli 309.11 Rochester, NY Paul Gruschow

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Spencer Stackel 284.49 Las Vegas, NV Robert Jones
12. Michael Berry 284.09 South Yarmouth, MA Eric Cruz
13. Julien Casimir 259.33 Miramar, FL John Vanegas
14. David Harrison 259.07 Harrison, NY Cheuk Kwong
15. Kevin Sanderson 239.30 Plantation, FL John Wai

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Advanced Girls (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Shaolin Cooper 409.78 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
2. Kara Cheung 409.23 Malden, MA Mai Du
3. Hanna Dereje 409.22 North Miami Beach, FL Dennis Dereje
4. Dulce Vasquez 383.30 Simi Valley, CA Kurtis Fujita
5. Karynna Yeh 359.22 Boxborough, MA Narcyz Latecki
6. Angel Wan 309.16 Newton, MA Kevin Chan
7. Janna Parrot 284.04 Amherst, MA Jessica Grasmere, Philip Myers
8. Azrielle Mondejar 258.95 Meriden, CT Daniel Ostrow

Top  

Traditional Hand Forms, First Timers Boys (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Khang Lai 407.71 Denver, CO Happy Hsu
2. Brandon Perez 407.63 Haverhill, MA Mary Driscoll
3. Caleb Ochsner 357.67 Fleming Island, FL Kam Lee, Charles Macabasco

Top  

Traditional Hand Forms, First Timers Girls (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Michele Kuehn 407.68 Safety Harbor, FL Nick Scrima

Top  

Traditional Hand Forms, Beginner Boys (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Jonah Ryan 408.63 Las Vegas, NV Kevin Kawada, Renee Kawada
2. Gavin Tse 407.98 Scarborough, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
3. Charles Roach 407.84 Topsfield, MA David Rogers
4. Harrison Kung 383.50 Irvine, CA Adrian Niu
5. Antonio Chambers 358.22 Phoenix, AZ Jinheng Li, Jason Wong
6. Cortez Rolle 357.89 Nassau, Bahamas Lynden French
7. David Leigh 357.75 Belmont, MA Kevin Chan
8. Michael Morales 333.30 Santa Ana, CA Dong Thai, Louis Parker
9. Christopher L Murphy 307.84 Boynton Beach, FL Joe Keit
10. Daniel Mandracchia 307.68 Topsfield, MA David Rogers

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Tam Tran 283.25 Irvine, CA Adrian Niu
12. Nicholas Saballos 282.83 Plantation, FL John Wai, Osei Xavier
13. Ethan Graylin 282.57 Winchester, MA Kevin Chan
14. Leonardo Diaz 258.23 Trabuco Canyon, CA Dong Thai
15. Kyvon Russell 257.82 Nassau, Bahamas Lynden French

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Beginner Girls (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Olivia Fawcett 408.02 Palm Beach, FL Li Siu Hung, Andrew Finell
2. Shelbi Gill 407.83 Acton, MA Narcyz Latecki
3. Yasmin Siwy 383.21 Trabuco Canyon, CA Dong Thai
4. Bonnie Mo 357.94 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
5. Ashley Wong 357.65 Newton, MA Kevin Chan
6. Myra Arriaga 333.03 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
7. Yetsia Zarabia 307.69 Ixtapan De La Sal, Mexico Inocente Popoca Delgado
8. Guadalupe Guadarrama 282.64 Ixtapan De La Sal, Mexico Inocente Popoca Delgado
9. Cindy Xu 282.63 Irvine, CA Adrian Niu, Rolando Lee

Top  

Traditional Hand Forms, Intermediate Boys (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Kami Feng 408.79 Markham, ON, Canada
2. Kabir Narayanan 408.74 Amherst, MA Jessica Grasmere, Lisandro Vega
2. Paul Sahertian 408.74 Aurora, CO Tony Timmer
4. Gavin Ly 383.50 Santa Ana, CA Rick Jacobs
5. Keavin Elias 358.73 Brampton, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
6. Andrew Nguyen 358.62 Waltham, MA Calvin Chin
7. Eric Tang 358.30 Milpitas, CA Sheng Meng
8. Devin Hartoonian 333.46 Glendale, CA Buck Sam Kong
9. Matthew I Herrera 308.70 Miami, FL Eduardo Marin
10. Jack Dinsmore 308.54 Leverett, MA Jessica Grasmere, Lisandro Vega

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Cameron Cunningham 283.39 Clearwater, FL Nick Scrima
12. Tristan Vuong 283.38 Walnut, CA Ken Hui
13. Jonathan Massey 283.32 Middletown, CT Daniel Ostrow
14. Bryan Brunstad 258.35 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
15. Nafi Faruki 258.30 Boynton Beach, FL Joe Keit, Paul Fraga

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Intermediate Girls (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Christina Chen 408.65 Providence, RI Luyi Shao
2. Reneca Capuno 408.57 Naples, FL Pedro Pineiro
3. Olivia Aguirre 408.45 San Francisco, CA Jill Doherty
4. Alina Ho 383.27 Monterey Park, CA Ken Hui
5. Diana DeSario 358.53 Everett, MA Mai Du
6. Isabella Caldwell 358.52 Safety Harbor, FL Nick Scrima
7. Christine Chyu 358.41 Cupertino, CA Sheng Meng
8. Gabrielle Endo 332.85 Orange, CA Ken Hui
9. Nola Carlson 308.50 Sudbury, MA Calvin Chin
10. Nereca Capuno 308.44 Naples, FL Pedro Pineiro

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Giovi Hersch 283.47 Jamaica Plain, MA Calvin Chin
12. Damaris Tovar 283.42 Ixtapan De La Sal, Mexico Inocente Popoca Delgado
13. Elisabeta Racolta 258.45 Cambridge, MA Tim Hartmann, Lindsay Lambert
14. Jessica Wu 238.40 Woburn, MA Kevin Chan
15. Micaela Hersch 218.35 Jamaica Plain, MA Calvin Chin

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Advanced Boys (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Colton Jake Gabertan 409.83 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
2. Ricky Mei 409.35 Malden, MA Mai Du
3. Justin Choi-Yen Lin 409.30 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
4. Ethan Niu 384.54 Irvine, California Adrian Niu
5. Solomon Siu 359.76 Las Vegas, NV Shi Chang Yuan
6. James Fiore 359.34 Sutton, MA Gary Lachapelle
7. Zack Alspaugh 359.19 Seminole, FL Dan Schmidt
8. Alcides Vasquez 334.46 Simi Valley, CA Kurtis Fujita
9. Benel Higuchi 309.75 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
10. Thomas Tran 309.31 Dorchester, MA Mai Du

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Brandon M Chin 309.16 Weston, FL John Wai
12. Jmar Cortez 284.73 Henderson, NV Robert Jones
13. Carson L O'Connell 284.40 Simi Valley, CA Kurtis Fujita
14. Jonathan Chen 284.26 Newton, MA Calvin Chin, Paul Ho, Justin Morin
15. Brandon Ottaviano 284.15 Palm Harbor, FL Nick Scrima

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Advanced Girls (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Aminah Aryan 744.27 Lake Forest, CA Dong Thai
2. Mia Scheinhaus 409.25 Pembroke Pines, FL T. Nee
3. Sabrina Gee 409.12 Chestnut Hill, MA Calvin Chin
4. Christina Boyd 384.50 Mission Viejo, CA Dong Thai
5. Grace Chyu 359.65 Milpitas, CA Sheng Meng
6. Lian Chung-Valuntas 359.22 Royal Palm Beach, FL John Wai, Osei Xavier
7. Sara Kolaczyk 359.09 Newton, MA Calvin Chin, Lucien Zoll
8. Klisa Feng 309.18 Markham, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
9. Kaitlyn Yeh 309.08 Boxborough, MA Jill Doherty, Narcyz Latecki
10. Hannah Tram 284.30 Monterey Park, CA Ken Hui

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Gabriella Rokosz 284.13 Largo, FL Dan Schmidt
12. Mari Goldstein 284.03 Newtonville, MA Calvin Chin
13. Gloria Zhu 258.93 Acton, MA Narcyz Latecki
14. Alaina N Sabin 258.87 Seminole, FL Dan Schmidt
15. Rashantai Miller 238.86 Nassau, Bahamas Lynden French

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, First Timers Men (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Jeremy Mavraides 408.14 Coconut Creek, FL Li Siu Hung
2. Todd Soley 407.62 Middletown, CT Daniel Ostrow
3. Tim Gostony 383.40 Pasadena, CA Kenneth Edwards
4. Richard Zaffuto 358.11 North Port, FL Vitek Bielak
5. Jeremy Molina 308.08 Miami, FL Dennis Dereje
6. John Salomon 283.07 Delray Beach, FL Joe Keit
7. Ronald Trefrey 258.06 North Port, FL Vitek Bielak

Top  

Traditional Hand Forms, First Timers Women (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Eileen Zimmer 408.17 Jacksonville, FL Kevin Alford
2. Catherine Whitney 407.53 North Brookfield, MA Karim-Ben Saunders
3. Sarah Gautier 383.16 Pasadena, CA Kenneth Edwards, Michael Munoz

Top  

Traditional Hand Forms, Beginner Men (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Jay Shirley 408.50 Henderson, NV Shi Chang Yuan
2. Timothy Freeman 408.27 Cherry Valley, MA Gary Lachapelle
3. Pedro F Vasquez 408.24 Lantana, FL Joe Keit
4. Eric Madrid 383.13 Altadena, CA Kenneth Edwards
5. John Burns 358.49 Aurora, CO Tony Timmer
6. Daniel A Murillo 358.21 Tampa, FL Mario Salazar
7. Harvin Mora 308.36 Los Gatos, CA Sheng Meng
8. Aaron Frier 308.20 Middleburg, FL Kam Lee, Charles Macabasco
9. Ian Paniagua 283.18 Sebring, FL Enrico Chin, Justin Chin
10. Juaquin Trumpet 258.10 Holly Hill, FL John Riddick

Top  

Traditional Hand Forms, Beginner Women (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Katherine Ougarov 792.15 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai, Louis Parker
2. Senzel Hamid 591.93 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
3. Cassidy Swain 408.18 Palm Bay, FL Harry Lo, James DeFillips
4. Lorelei Cortez 358.59 San Francisco, CA Alex Cardenas, Cindy Hom
5. Dana Christy 333.48 Chicago, IL Yamel Torres

Top  

Traditional Hand Forms, Intermediate Men (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Andrew Ferguson 408.66 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
2. Steffen Landrum-Alves 408.51 Boston, MA Ben Warner, George Dominguez
3. Ramces Chirino 408.27 Sebastian, FL James DeFillips, Harry Lo
4. Dave Simpkins 383.73 Los Angeles, CA Benson Lee, Tav Byerhoff
5. Christopher Franceschi 358.61 Aurora, CO Tony Timmer
6. Graeme Buell 358.40 Harvard, MA Narcyz Latecki
7. Chris Perkins 333.72 Carmichael, CA Mary Melliza
8. Dan Wilson 308.24 Middletown, CT Daniel Ostrow
9. Chris Zapata 283.71 Buena Park, CA Rick Jacobs
10. Idrees Lowe 258.69 Chicago, IL Yamel Torres

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Jeff Su 233.67 Cleveland, OH Tony Yang
12. Jonathan Bao 213.66 Monterey Park, CA Thomas Ching
13. Samim Barakat 193.65 Tujunga, CA Carrie Ogawa Wong
14. Tanal Barakat 173.64 Los Angeles, CA Carrie Ogawa Wong
15. Lewis Holliday 153.62 Denver, CO Happy Hsu

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Intermediate Women (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Anne Colestock 665.98 Glen Burnie, MD Sean Marshall
2. WenLi Tapia 408.62 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
3. Greta Prisby 408.41 Maynard, MA Gary Lachapelle
4. Shelby L Goldberg 408.22 Miami, FL Dennis Dereje
5. Holly Lau 383.71 Chicago, IL Yamel Torres
6. Shawn Thai 358.43 Rowland Heights, CA Dong Thai
7. Areni Kashkashian 358.35 Newton, MA Calvin Chin
8. Tabitha James 333.68 Citrus Heights, CA Ron Dillman, Kenneth Dowdy

Top  

Traditional Hand Forms, First Timers Men (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Peter Dignadice 408.29 San Francisco, CA Alex Cardenas, Cindy Hom
2. Joseph Mouannes 407.72 Tampa, FL Nick Scrima
3. Trevor Antczak 407.59 Hudson, MA Eliot Prisby

Top  

Traditional Hand Forms, First Timers Women (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Ami Patel-Archer 407.98 Fort Lauderdale, FL John Wai

Top  

Traditional Hand Forms, Beginner Men (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Alex Genov 408.54 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
2. Bob Cheung 407.99 Lexington, MA Kevin Chan
3. Dennis Davis 407.62 Sebring, FL Enrico Chin, Justin Chin
4. Ben George 383.62 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
5. Daniel Babb 358.50 Aurora, CO Tony Timmer
6. Robert Davis 357.53 St Petersburg, FL Glenn Wilson
7. Kal Raguindin 333.40 Sacramento, CA Mary Melliza
8. Joel Oestriech 307.47 Cocoa, FL Darryl Stazenski
9. Pedro Diaz 283.28 Trabuco Canyon, CA Dong Thai
10. Carl Koller 282.45 Naples, FL Pedro Pineiro

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Gregory Kelly 258.15 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai

Top  

Traditional Hand Forms, Beginner Women (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Luisa Morgan 792.19 Rancho Mission Viejo, CA Dong Thai
2. Amy Reisner 407.86 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
3. Gillian Hunter 407.67 Middletown, CT Daniel Ostrow
4. Chun Ling Chen 357.66 Bedford, MA Kevin Chan
5. Betsy Olay 357.58 Lakeland, FL Justin Och
6. Janet Rudawsky 307.56 Hollywood, FL Rafael Qian Rivero

Top  

Traditional Hand Forms, Intermediate Men (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Anton Riehl 408.57 Los Angeles, CA Buck Sam Kong
2. James McPhillips 408.49 Hingham, MA John Loupos
3. Jamie Cunningham 408.10 Clearwater, FL Nick Scrima
4. Armen Margaryan 383.67 Glendale, CA Benson Lee
5. Gerard Casey 358.33 Middletown, CT Daniel Ostrow, Mark Dysinger
6. Suleyman Mammadli 357.88 Suleyman Mammadli
7. Kevin Leung 333.66 Parkland, FL Li Siu Hung, Jina Mullet
8. Robert Scrivener 308.27 Portland, CT Daniel Ostrow, Mark Dysinger
9. Geoff Mordock 283.64 Ladera Ranch, CA Dong Thai
10. Fred Dacey 283.24 Wilmington, MA Mary Driscoll

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Kenneth Chow 258.63 Rowland Heights, CA JunChang Lu, Xining He
12. Stephen Elliott 258.19 Madison, CT Daniel Ostrow, Mark Dysinger

Top  

Traditional Hand Forms, Intermediate Women (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Meredith Vaughan 742.16 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
2. Sarah Nasr 742.07 Mission Viejo, CA Dong Thai

Top  

Traditional Hand Forms, Advanced Men (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Daniel Gibb 744.46 Los Angeles, CA Derrick Wright
2. Peter Wong 744.27 Trabuco Canyon, CA Dong Thai
3. Brian Signorelli 409.21 Rochester, NY Paul Gruschow
4. Mark Mascola 408.81 Bossier City, LA Randy Harper
5. Lawrence Chan 359.20 Lexington, MA Calvin Chin
6. Stefan Hoppe 358.63 Seminole, FL Nick Scrima
7. Kevin Leung 309.69 Parkland, FL Li Siu Hung, Jina Mullet
8. Pedro Toro 309.18 Southbridge, MA Gary Lachapelle
9. Edward Kluger 308.47 Orlando, FL Tu Truong
10. Jordan Freese 284.43 Chicago, IL Yamel Torres

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. John Lee 284.16 Maynard, MA Narcyz Latecki
12. Matthew Overholser 259.40 Redondo Beach, CA Derrick Wright
13. John Virtue 259.14 Middletown, CT Daniel Ostrow
14. Eric Kolaczyk 239.11 Newton, MA Calvin Chin
15. Kwazi Hewlett 234.18 Los Angeles, CA Julio Perez, Leung Shum

Top Ratings of competitors below 15th place are kept but not displayed.

Traditional Hand Forms, Advanced Women (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Julia Petteway 409.70 Broomfield, CO
2. Kathy Yang 409.29 Roslindale, MA Ben Warner, Jwing-Ming Yang
3. Tess Schwartz 409.08 St Johns, FL Kam Lee
4. Kim Kashkashian 359.09 Newton, MA Calvin Chin
5. Wendy Bucciarelli 358.95 Miami, FL Dennis Dereje
6. Samantha Bookman 309.02 Melrose, MA Bob Rosen
7. Louise Rymsza 308.87 Fleming Island, FL Kam Lee, Charles Macabasco
8. Barbara Haglind 283.96 Raymond, NH Mary Driscoll
9. Anabella Hoppe 283.82 Seminole, FL Nick Scrima
10. Tanya Davis 258.88 Baltimore, MA Kevin Law

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Kimberly Geiss 258.78 Nick Scrima
12. Cecilia Gonzalez 238.77 Miami, FL Dennis Dereje

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Intermediate Boys (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Mace Veit 408.91 Henderson, NV Shi Chang Yuan
2. Sang Nguyen 408.23 Denver, CO Happy Hsu
3. Sang Ngyuen 383.37 Denver, CO Happy Hsu
4. Brandon L Nguyen 358.74 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
5. Jason Pacol 333.33 Porter Ranch, CA Cesar Pacol

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Intermediate Girls (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Rochelle Casimir 408.26 Miramar, FL John Vanegas
2. Annie Chui 383.41 Rancho Cucamonga, CA Ed Torres

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Advanced Boys (9-12)

  Name Points Location Instructor
1. Trajan Pei 792.82 Denver, CO Happy Hsu
2. Spencer Stackel 409.59 Las Vegas, NV Robert Jones
3. Nathan Martinez 359.42 Miramar, FL John Vanegas
4. Julien Casimir 309.35 Miramar, FL John Vanegas

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Intermediate Boys (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Keavin Elias 408.68 Brampton, ON, Canada Shi Guo Song, Natalie Fung
2. Bryan Brunstad 383.50 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
3. Hunor Tarok 332.54 La Crescenta, CA Benson Lee

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Intermediate Girls (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Olivia Aguirre 408.55 San Francisco, CA Jill Doherty

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Advanced Boys (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Jmar Cortez 794.24 Henderson, NV Robert Jones
2. Ricky Mei 409.34 Malden, MA Mai Du
3. Rafael Carrion 409.08 Miramar, FL John Vanegas
4. Alexander Ellis 359.64 Las Vegas, NV Robert Jones
5. Thomas Tran 359.29 Dorchester, MA Mai Du
6. Josh Weinstein 359.07 Jefferson, TX Glenn Guerin
7. Bryan Brunstad 309.57 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
8. Sergio Onofre 309.01 Ixtapan De La Sal, Mexico Inocente Popoca Delgado
9. Mark Seidel 283.91 St. Louis, MO Xue Xing, Shi Xing Xue

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Advanced Girls (13-17)

  Name Points Location Instructor
1. Aminah Aryan 744.27 Lake Forest, CA Dong Thai
2. Christina Boyd 384.53 Mission Viejo, CA Dong Thai
3. Naomi Yokoi 284.47 San Carlos, CA Yung Chi Chung

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Intermediate Men (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Ryan Ochoa 566.69 San Jose, CA Michael Aronson
2. Marcus Duran 408.27 Hollywood, FL John Vanegas, Yvette Phillips
3. Dave Simpkins 383.75 Los Angeles, CA Benson Lee, Tav Byerhoff
4. Isaac Mendieta 358.15 Port Orange, FL John Riddick, Jo Anne Staley
5. Idrees Lowe 333.69 Chicago, IL Yamel Torres
6. Lewis Holliday 283.65 Denver, CO Happy Hsu

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Intermediate Women (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Shawn Thai 408.60 Rowland Heights, CA Dong Thai
2. Shelby L Goldberg 408.24 Miami, FL Dennis Dereje
3. Courtney Randolph 383.70 Chandler, AZ Juan Carlos Proano
4. Tabitha James 358.57 Citrus Heights, CA Ron Dillman, Kenneth Dowdy

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Intermediate Men (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Geoff Mordock 383.58 Ladera Ranch, CA Dong Thai

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Intermediate Women (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Sarah Nasr 742.18 Mission Viejo, CA Dong Thai
2. Meredith Vaughan 742.12 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
3. Laura Walker 407.95 Daytona Beach, FL John Riddick, Matthew Staley

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Advanced Men (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Peter Wong 794.24 Trabuco Canyon, CA Dong Thai
2. Dubois Marshall 409.07 Boston, MA Clarence Cooper
3. Steve Shevlin 359.61 San Diego, CA Jason Lee
4. Joseph Vargas 334.42 Wilmington, CA Manuel Marquez, Louie Martinez
5. Mike Shevlin 309.57 San Diego, CA Steve Shevlin

Top  

Traditional Hand Forms, Open, Advanced Women (36 & Over)

  Name Points Location Instructor
1. Cecilia Gonzalez 408.65 Miami, FL Dennis Dereje

Top  

Northern Long Fist, Advanced Men (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Samuel Hokanson 668.55 Hyattsville, MD Sean Marshall, Billy Greer
2. Taylor Allen 409.67 Las Vegas, NV Shi Xing Wei
3. Ethan Williams 409.38 Miami, FL Dennis Dereje
4. Tian Toney 409.32 Worcester, MA Gary Lachapelle
5. Devin Tram 383.77 Monterey Park, CA Ken Hui
6. Michael Deaton 359.60 Las Vegas, NV Shi Xing Wei, Yan Jie
7. Eric Anderson 359.33 Palm Harbor, FL Nick Scrima
8. Eric Galvan 333.68 Chino Hills, CA Kenneth Edwards
9. Eliot Prisby 309.24 Maynard, MA Gary Lachapelle
10. Joshua Kline 284.10 Stoneham, MA Bob Rosen

The following competitors are also in the running to place in the Top Ten:

  Name Points Location Instructor
11. Vincent Yarmoska 283.67 Skokie, IL Yamel Torres
12. Joncarlo Zink 259.08 Auburn, MA Gary Lachapelle

Top  

Northern Long Fist, Advanced Women (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Cheyenne Lachapelle 409.37 Worcester, MA Gary Lachapelle

Top  

Northern Open, Advanced Men (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Kumayl Abbas 693.41 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
2. Michael Deaton 409.70 Las Vegas, NV Shi Xing Wei, Yan Jie
3. Ethan Williams 409.43 Miami, FL Dennis Dereje
4. Trevor Frederick 409.18 Billerica, MA Michael Macaris
5. Ryan Beaty 383.78 Yorba Linda, CA Derrick Wright
6. Eric Anderson 359.39 Palm Harbor, FL Nick Scrima
7. Fabrizio Tuoni 359.06 Menomonee Falls, WI Roshi Mutentsu

Top  

Northern Open, Advanced Women (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Tiffany Lee 383.65 Burbank, CA Ken Hui

Top  

Northern Other, Advanced Men (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Kumayl Abbas 693.17 Rancho Santa Margarita, CA Dong Thai
2. Michael Deaton 409.69 Las Vegas, NV Shi Xing Wei, Yan Jie
3. Ethan Williams 409.40 Miami, FL Dennis Dereje
4. Jonathan Arend 409.21 Aberdeen, MD Narcyz Latecki
5. Jimmy Liu 383.79 S Pasadena, CA James Ibrao
6. Jacob Isaacs 359.35 Boynton Beach, FL Joe Keit
7. Trevor Frederick 359.17 Billerica, MA Michael Macaris
8. Georgios Kapetanopoulos 309.29 New Port Richey, FL Roger Rogers
9. Fabrizio Tuoni 309.07 Menomonee Falls, WI Roshi Mutentsu
10. Maxwell Mommsen 283.74 Los Angeles, CA Jason Tsou

Top  

Northern Other, Advanced Women (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Camila Lopez 409.33 Miami, FL Steven Tarrago
2. Jennifer Liu 383.73 S Pasadena, CA David Law, Jimmy Liu
3. Tawnie Thiessen 359.30 Melbourne, FL Harry Lo

Top  

Southern Hand Forms, Advanced Men (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Andrew Truong 409.73 Spring Valley, CA Don Tittle
2. Jacob Isaacs 409.36 Boynton Beach, FL Joe Keit
3. Dennis Chen 409.30 Dracut, MA Kevin Chan
4. Irvin Burton 383.75 Newhall, CA Chris Botto
5. Adam Zhao 359.69 La Mesa, CA Don Tittle
6. Travis Miller 359.32 Holly Hill, FL John Riddick, Johann Staley
7. Tony Hu 359.29 Providence, RI Lu Shao
8. Steven Karamoto 309.67 Coronado, CA Don Tittle
9. Abdul Ansari 284.62 Milpitas, CA Sheng Meng

Top  

Southern Hand Forms, Advanced Women (18-35)

  Name Points Location Instructor
1. Tiffany Lam 409.32 Providence, RI Lu Shao
2. Jennifer Liu 383.76 S Pasadena, CA David Law, Jimmy Liu

Top  

 

Journal of Chinese Martial Arts

City Century LLC

Helen Gee Chin Scholarship Foundation

YMAA

American Shaolin Kung Fu

PWKA

Shaolin Kung Fu Academy

Pinterest
YouTube

Pinterest
YouTube

Pinterest
YouTube

Pinterest
YouTube

International Shaolin Wushu Center

Pinterest
YouTube

Chen Style Tai Chi

Look Hear Now