Results from 2022: Traditional Weapons

Please use the menu below to view results.

Traditional Weapons Forms, Novice Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Walfredo Tirado 8.69 Catano, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
2. Elias Badillo 8.54 Miami, FL Besufekad Dennis Dereje

Traditional Weapons Forms, Novice Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Alyssa Monahan 8.77 Mesa, AZ Juan Carlos Proano

Long Weapons, Novice Boys (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Junqin Yao 8.60 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Gabriel Zeng 8.59 Cupertino, CA Sheng Meng
3. Ethan Cheng 8.58 Cupertino, CA Sheng Meng
4. Esteban A Fabre 8.57 Vega Alta, PR Juan G. Vargas
5. Mehki Powell 8.57 Tamarac, FL Li Siu Hung
6. Yanlin Li 8.56 Cupertino, CA Sheng Meng
7. Advit Sah 8.56 Cupertino, CA Sheng Meng
8. Jack Ramos 8.55 Vega Alta, PR, Puerto Rico Juan G. Vargas
9. Anton Huynh 8.51 Milpitas, California Sheng Meng, Anthony Huynh

Long Weapons, Novice Girls (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Rainbow Lee 8.59 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Ahan Patel 8.56 Cupertino, CA Sheng Meng
3. Ananya Veguru 8.54 Cupertino, CA Sheng Meng

Long Weapons, Beginner Boys (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Kaden Wong 8.59 Boynton Beach, FL Joe Keit
2. Aiden Le 8.58 Lake Worth, FL Li Siu Hung
3. Jacob Lipson 8.58 Parkland, FL Li Siu Hung
4. Levi Morales 8.57 Boynton Beach, Florida Joe Keit, Jacob Isaacs, Sabrina Gowin

Long Weapons, Beginner Girls (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Avrora Mitenkova 8.60 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
2. Jasmine Mark 8.59 Deerfield Beach, Florida Li Sui Hung
3. Aurora Abreu 8.59 Miami, FL Eduardo Marin
4. Indigo Neubrander 8.58 Boynton Beach, FL Li Siu Hung

Long Weapons, Intermediate Boys (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Ethan Millay 8.66 Miramar, FL Yvette Phillips, John Vanegas
2. Govind Menon 8.61 Chicago, IL Paula Lazarz
3. Noah Christopher To 8.60 Chicago, IL Paula Lazarz

Long Weapons, Intermediate Girls (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Evangeline Torres 8.64 Davie, FL John Vanegas, Yvette Phillips
2. Leah Boxer 8.62 Coral Springs, FL Li Siu Hung

Long Weapons, Novice Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Zhiteng Shou 8.69 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Michael Rosales 8.66 Cupertino, CA Sheng Meng
3. Jonniel Moreno 8.65 Dorado, PR, Puerto Rico Juan G. Vargas
4. Maxwell Valentine 8.64 Orlando, FL Mark Elefane
5. Samuel Gonzalez-Perez 8.64 Coral Springs, FL Andre Johnson
6. Max Furman 8.64 Sunrise, FL John Wai, Maurice Morrison
7. Brayden Young 8.63 Dorado, PR, Puerto Rico Juan G. Vargas
8. Aditya Kumar 8.63 Cupertino, CA Sheng Meng
9. Andy Huynh 8.62 Milpitas, California Sheng Meng, Anthony Huynh
10. Gavin Zeng 8.61 Cupertino, CA Sheng Meng
11. John Wang 8.59 Cupertino, CA Sheng Meng

Long Weapons, Novice Girls (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Akshaya Vegiraju 8.68
2. Kiley Martin 8.66 Coral Springs, FL Andre Johnson
3. Aadhya Sah 8.65 Cupertino, CA Sheng Meng
4. Natalie Day 8.63 Wesley Chapel, FL Mario Salazar, Megan Westerman

Long Weapons, Beginner Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Ian Morales 8.73 Boynton Beach, Florida Joe Keit, Jacob Isaacs, Sabrina Gowin
2. Yash Moheeputh 8.72 Pembroke Pines, FL John Vanegas, Yvette Phillips
3. Kai Rivera 8.71 Plantation, FL Li Siu Hung
4. Alan Shou 8.70 Cupertino, CA Sheng Meng
5. Shaidao Wander 8.70 Boynton Beach, FL Joe Keit, Jacob Isaacs
6. Connor Cooney 8.69 Lake Worth, FL Li Siu Hung
7. Pax Huynh 8.69 Royal Palm Beach, FL Li Siu Hung
8. Anston Cheng 8.69 Coral Springs, FL Li Siu Hung
9. Scott Rose Jr 8.68 Lake Worth, FL Li Siu Hung, Lauren Porter, Nicholas Ross
10. Maximo Olivos 8.67 Boynton Beach, FL Joe Keit, Jacob Isaacs
11. Christopher Alexandre 8.67 Boynton Beach, FL Li Siu Hung

Long Weapons, Beginner Girls (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Melody Le 8.66 Lake Worth, FL Li Siu Hung
2. Caitlin Cooney 8.65 Lake Worth, FL Li Siu Hung
3. Sophia Peralta 8.64 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
4. Andrea Gonzalez Perez 8.63 Coral Springs, FL Andre Johnson
5. Esslyn Mui 8.63 Irving, TX Hedison Mui, Samantha Mui
6. Jacquelyn Huffstutlear 8.63 Orlando, FL Mark Elefane

Long Weapons, Intermediate Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Jayden Ma 8.73 Burlington, MA Xiaoyi Chen, Calvin Wang
2. Johan Suarez 8.70 Seminole, FL Dan Schmidt
3. Ethan Chang 8.69 Boca Raton, FL Li Siu Hung
4. Kai Molinares 8.68 Tampa, FL Mario Salazar, Megan Westerman
5. Aiden Schultes 8.66 Parrish, FL German Garcia
6. Thomas DiLella 8.66 Largo, FL Dan Schmidt
7. Mateo Sanchez 8.64 Chicago, IL Paula Lazarz

Long Weapons, Intermediate Girls (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Hailey Zhao 8.72 Belmont, MA Xiaoyi Chen, Calvin Wang
2. Jade Leaf 8.71 Winter Garden, FL Pui Chan, Mimi Chan
3. Kaylie Dayton 8.70 Boynton Beach, FL Joe Keit, Jacob Isaacs
4. Lourdes Simon-Nill 8.69 Boynton Beach, FL Li Siu Hung

Long Weapons, Advanced Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Kevin Leung 9.80 Parkland, FL Li Siu Hung, Jina Mullet
2. Brandon Mark 9.77 Deerfield Beach, FL Li Siu Hung, Li Sui Hung
3. Nicholas Ngo 9.76 Palmetto, FL German Garcia
4. Raul Rivera 9.75 Guayama, PR Erick Cintron
5. Jared Lipson 9.74 Parkland, FL Li Siu Hung, Jina Mullet
6. Aslan Elchiev 9.69 Fort Lauderdale, FL Vital Yarashevich

Long Weapons, Novice Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Matthew Y Chan 8.59 Coral Springs, FL Li Siu Hung
2. Johann Basuil 8.58 Winter Park, FL Mark Elefane
3. Shawn Wang 8.54 Cupertino, CA Sheng Meng
4. Luis Mayorga 8.52 Coral Springs, FL Li Siu Hung
5. Zarif Reza 8.49 Cupertino, CA Sheng Meng

Long Weapons, Beginner Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Dylan Panganiban 8.57 Dorado, PR Juan G. Vargas
2. Kyle Chang 8.56 San Jose, CA David Chang
3. Aayden Goodridge 8.54 Sunrise, FL Li Siu Hung
4. John Zhai 8.52 Cupertino, CA Sheng Meng

Long Weapons, Beginner Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Ling Casenas 8.60 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Honor Davidson 8.52 Carrollton, TX Hedison Mui, Samantha Mui
3. Sophie Ren 8.42 Lexington, MA Xiaoyi Chen, Calvin Wang

Long Weapons, Intermediate Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Cayden Lam 9.60 Winter Park, FL Chan Pui, Mimi Chan, Jason Sanford
2. Tanner LaFavor 9.57 Bismarck, ND Devon Waldron
3. Anthony Yao 9.56 Melbourne, FL Harry Lo, James DeFillips
4. Ferran Marxuach 9.54 Dorado, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
5. William Demmon 9.53 Weston, CT Jonathan Simon

Long Weapons, Intermediate Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Dakota Long 9.62 Fort Lauderdale, FL John Wai, Martin Dvorok
2. Evelyn Lam 9.61 Winter Park, FL Chan Pui, Mimi Chan, Jason Sanford
3. Lyla Furman 9.60 Sunrise, FL John Wai
4. Sierra Arroyo 9.56 Coral, Springs Andre Johnson
5. Ainsleigh Baughn 9.55 Orlando, FL Mark Elefane
6. Rita Mouannes 9.53 Lutz, FL Nick Scrima
7. Youyang Hao 9.44 Carlisle, MA Xiaoyi Chen, Calvin Wang

Long Weapons, Advanced Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Karel Korenc 9.73 Citoliby Karel Korenc, Petra Korencova
2. Eric Decker 9.72 Boynton Beach, FL Joe Keit
3. Jake Leaf 9.71 Winter Garden, FL Pui Chan, Mimi Chan
4. Owen Lucas 9.70 Fleming Island, FL Kam Lee, Charles Macabasco
5. Corey Kruse 9.69 Oviedo, FL Pui Chan, Mimi Chan
6. Luke Boxer 9.68 Coral Springs, FL Li Siu Hung
7. Jacob Proano 9.67 Mesa, AZ Juan Carlos Proano
8. Jadiel Orbe 9.67 Guayama, PR Erick Cintron
9. Seth Dayton 9.67 Boynton Beach, FL Joe Keit, Jacob Isaacs
10. Alexander Sinn 9.65 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
11. Tristan O Chang 9.64 Boca Raton, FL Li Siu Hung
12. Zachary Charest 9.62 Bradenton, FL Leng Tang
13. Christopher Aas 9.60 South Hadley, MA Jessica Grasmere, Philip Myers
14. Eddie M Lin 9.60 Bismarck, ND Devon Waldron
15. Lee Castillo 9.60 Norfolk, VA Hoy K. Lee, Samson Lee
16. Luca Mancinelli 9.59 Plantation, FL John Wai
17. Carlos Ayala 9.39 Bayamon, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron

Long Weapons, Advanced Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Shayne Draizin 9.64 plantation, FL John Wai, Maurice Morrison
2. Joselyn Hernandez 9.63 Guayama, PR Erick Cintron
3. Elina Kujala 9.62 Greenacres, Florida Li Siu Hung, Andrew Finell
4. Thao-Nguyen Miles 9.61 Oviedo, FL Chan Pui, Mimi Chan, Jason Sanford
5. Sofia Cherkasova 9.60 Dania Beach, FL Vital Yarashevich
6. Johanna Perez 9.59 Miami, FL Eduardo Marin

Long Weapons, Beginner Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Diego Pacheco 8.58 Bayamon, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
2. Anthony Kwan 8.56 Cupertino, CA Sheng Meng
3. Jarred Berry 8.48 Palm Harbor, FL Nick Scrima

Long Weapons, Beginner Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Jasmine Sung 8.59 Oviedo, FL Chan Pui, Mimi Chan, Tu Truong
2. Rachel Nall 8.58 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
3. Nathalie Castro 8.57 Sunrise, FL Li Siu Hung
4. Cassidy Neubrander 8.56 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
5. Darlien Morales 8.55 San Juan, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
6. Jennie Dvorak 8.54 Austin, TX Devon Waldron
7. Zhijian Doylet 8.01 Davie, FL Li Siu Hung

Long Weapons, Intermediate Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Kelvin Ellis 9.18 Virginia Beach, VA Hoy K. Lee
2. Adiel Padilla 9.12 Apopka, FL Mark Elefane
3. Justin LaFavor 9.10 Bismarck, ND Devon Waldron
4. Dane Gay 9.09 Sarasota, FL Vitek Bielak
5. Travis Tolstedt 9.06 Portland, OR Devon Waldron
6. Richard Zaffuto 9.05 Vitek Bielak
7. Chris Chung 9.04 Orlando, FL Chan Pui, Tu Truong
8. Dewese Bennett 8.96 Venice, Florida 34292 Vitek Bielak

Long Weapons, Intermediate Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Josie Valeri 9.13 Zelienople, PA David Slaughter
2. Madison Smith 9.11 Boynton Beach, FL Joe Keit, Sabrina Gowin, Jacob Isaacs
3. Alyssa Shears 9.10 Orlando, FL Mark Elefane
4. Naomi Even-Aberle 9.07 Rapid City, SD Devon Waldron, Fu Leung
5. Theresa Chen 9.06 Melbourne, FL Harry Lo, James DeFillips
6. Tyler Ellis 9.05 Virginia Beach, VA Hoy K. Lee
6. Tyler Ellis 9.05 Virginia Beach, VA Hoy K. Lee

Long Weapons, Beginner Boys (4-5)

  Name Score Location Instructor
1. Pujan Talam 8.52 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Joey Lerma 8.50 Cupertino, CA Sheng Meng
3. Daniel Zhao 8.49 Cupertino, CA Sheng Meng

Long Weapons, Beginner Men (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Ermane Alexandre 8.92 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
2. Arturo Reyes 8.59 Clearwater, FL Nick Scrima

Long Weapons, Beginner Women (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Serafima Zubareva 8.73 Delray Beach, FL Li Siu Hung
2. Katherine Diaz 8.69 Toa Baja, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
3. Nancy Jimenez 8.65 San Juan, PR, Puerto Rico Juan G. Vargas

Long Weapons, Intermediate Men (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Michael Day 9.71 Wesley Chapel, FL Mario Salazar, Megan Westerman
2. Jesus Cuba 9.69 Davie, FL John Vanegas, Yvette Phillips

Long Weapons, Advanced Men (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Wilberto Velazquez 9.74 Orlando, FL, Puerto Rico Olaguibet Negron
2. Austin Hoan 9.72 Orlando, FL Chan Pui, Mimi Chan
3. Edward Letendre 9.71 Tampa, FL Mario Salazar
4. Emery Llaneza 9.70 St Augustine, FL Rachel Cross, Jason Dooley
5. Julian Bass 9.69 West Bloomfield, MI Mario Salazar, Megan Westerman
6. Joshua Hazlett 9.69 Seminole, FL Dan Schmidt
7. Jesse Christianson 9.65 Madison, WI Tim St. Clair
8. Victor Luis Pimentel Inojosa 9.64 Cali Juan Carlos Lopez, Guillermo Morris
9. Eric Wilkerson 9.60 Saint Augustine, FL Andrew Schirmacher
10. Ricardo Mota 9.31 Doral, FL Ricardo Mota

Long Weapons, Advanced Women (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Maca Navas 9.68 Chicago, IL Paula Lazarz
2. Lisandra Tejada 9.67 Vega Alta, PR Juan G. Vargas
3. Molly Gillen 9.66 Palm Harbor, FL Nick Scrima
4. Alison Watkins 9.60 Orlando, FL Mark Elefane

Long Weapons, Beginner Men (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Bruce Delk 8.61 Tampa, FL Mario Salazar, Megan Westerman

Long Weapons, Beginner Women (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Rebecca Perez 8.62 Fort Lauderdale, FL John Wai, Osei Xavier
2. Helen Wang 8.57 Cupertino, CA Sheng Meng

Long Weapons, Intermediate Women (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Helene Grogan 9.65 Shelburne Falls, MA Jessica Grasmere, Lisandro Vega

Long Weapons, Advanced Men (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Maurice P. Morrison 9.62 Plantation, FL Max Gaofei Yan
2. Brian McRae 9.61 Temple Terrace, FL Mario Salazar
3. Wilfredo Fuentes 9.58 Bayamon, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
4. Bradley Bartholomew 9.58 Winter Park, FL Mimi Chan, Tu Troung
5. Jamie L Cunningham 9.58 Clearwater, FL Nick Scrima
6. Felix Rodriguez 9.57 Dorado, PR, Puerto Rico Juan G. Vargas
7. Fernando Doylet 9.54 Davie, FL Li Siu Hung
8. Michael S Bauer 9.53 Pittsburgh, PA David Slaughter

Short Weapons, Novice Boys (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Gabriel Zeng 8.64 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Junqin Yao 8.61 Cupertino, CA Sheng Meng
3. Advit Sah 8.58 Cupertino, CA Sheng Meng
4. Ethan Cheng 8.57 Cupertino, CA Sheng Meng
5. Yanlin Li 8.56 Cupertino, CA Sheng Meng
6. Anton Huynh 8.53 Milpitas, California Sheng Meng, Anthony Huynh

Short Weapons, Novice Girls (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Ananya Veguru 8.58 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Rainbow Lee 8.57 Cupertino, CA Sheng Meng

Short Weapons, Beginner Boys (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Alister Mendoza 8.64 Jacksonville, FL Kam Lee, Tess Schwartz

Short Weapons, Beginner Girls (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Olivia Knisley 8.61 Bradenton, FL Leng Tang

Short Weapons, Intermediate Boys (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Braelin Shaw 8.67 Cassellberry, FL Mark Elefane, Andrew Winter
2. Carter King 8.64 Washington, DC Alexander King
3. Josiah Steward 8.63 Winter Park, FL Mark Elefane

Short Weapons, Intermediate Girls (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Belle Baez 8.62 Miami, FL Eduardo Marin

Short Weapons, Novice Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Gavin Zeng 8.65 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Samuel Gonzalez-Perez 8.64 Coral Springs, FL Andre Johnson
3. Laz Badillo 8.63 Miami, FL Besufekad Dennis Dereje
4. Aditya Kumar 8.62 Cupertino, CA Sheng Meng
5. Samuel Wladdimiro 8.62 Miami, FL Besufekad Dereje
6. Benjamin Bermudez 8.62 Margate, FL Andre Johnson
7. Andy Huynh 8.61 Milpitas, California Sheng Meng, Anthony Huynh
8. John Wang 8.60 Cupertino, CA Sheng Meng
9. Kameron Hagan 8.60 Coral Springs, FL Andre Johnson

Short Weapons, Novice Girls (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Akshaya Vegiraju 8.68
2. Amelia Gallagher 8.67 Bradenton, FL Leng Tang
3. Kiley Martin 8.66 Coral Springs, FL Andre Johnson
4. Aadhya Sah 8.65 Cupertino, CA Sheng Meng
5. Camila King 8.64 Coral Springs, FL Andre Johnson
6. Kayla Martin 8.63 Coral Springs, FL Andre Johnson

Short Weapons, Beginner Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Alan Shou 8.66 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Ryan Zaney 8.63 Miami, FL Besufekad Dennis Dereje

Short Weapons, Beginner Girls (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Andrea Gonzalez Perez 8.67 Coral Springs, FL Andre Johnson

Short Weapons, Intermediate Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Parker King 8.69 Washington, DC Alexander King
2. Ethan Chang 8.68 Boca Raton, FL Li Siu Hung
3. Aiden Schultes 8.67 Parrish, FL German Garcia
4. Kai Molinares 8.66 Tampa, FL Mario Salazar, Megan Westerman
5. Joshua Steward 8.65 Winter Park, FL Mark Elefane

Short Weapons, Intermediate Girls (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Lourdes Simon-Nill 8.72 Boynton Beach, FL Li Siu Hung

Short Weapons, Advanced Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Brandon Mark 9.61 Deerfield Beach, FL Li Siu Hung, Li Sui Hung
2. Raul Rivera 9.60 Guayama, PR Erick Cintron
3. Jared Lipson 9.59 Parkland, FL Li Siu Hung, Jina Mullet
4. Kevin Leung 9.56 Parkland, FL Li Siu Hung, Jina Mullet
5. Rommel Castillo 9.53 Norfolk, VA Hoy K. Lee
6. Montague Watkins III 9.49 Orlando, FL Mark Elefane

Short Weapons, Novice Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Shawn Wang 8.55 Cupertino, CA Sheng Meng
2. Zarif Reza 8.48 Cupertino, CA Sheng Meng

Short Weapons, Novice Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Kaia Zaney 8.52 Miami, FL Besufekad Dennis Dereje

Short Weapons, Beginner Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Rolonzo Chee 8.54 Glenn Bullock
2. Miles Juste 8.53 Miami, FL Dennis Dereje
3. John Zhai 8.08 Cupertino, CA Sheng Meng
4. Kyle Chang 8.07 San Jose, CA David Chang
5. Dylan Panganiban 8.04 Dorado, PR Juan G. Vargas

Short Weapons, Beginner Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Ling Casenas 8.61 Cupertino, CA Sheng Meng

Short Weapons, Intermediate Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Alic Tam 9.61 Orlando, FL Chan Pui, Mimi Chan
2. Ferran Marxuach 9.60 Dorado, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
3. Donovan Rettig 9.52 Odessa, FL Mario Salazar, Megan Westerman
4. Anthony Yao 9.39 Melbourne, FL Harry Lo, James DeFillips
5. Anthony Z Lingo 9.33 Grand Junction, CO Glenn Bullock

Short Weapons, Intermediate Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Sierra Arroyo 9.58 Coral, Springs Andre Johnson
2. Hailey Dybas 9.57 Old Greenwich, CT Jonathan Simon
3. Nora Stern 9.55 Old Greenwich, CT Jonathan Simon

Short Weapons, Advanced Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Karel Korenc 9.72 Citoliby Karel Korenc, Petra Korencova
2. Owen Lucas 9.71 Fleming Island, FL Kam Lee, Charles Macabasco
3. Eric Decker 9.71 Boynton Beach, FL Joe Keit
4. Jake Leaf 9.70 Winter Garden, FL Pui Chan, Mimi Chan
5. Corey Kruse 9.69 Oviedo, FL Pui Chan, Mimi Chan
6. Tristan O Chang 9.66 Boca Raton, FL Li Siu Hung
7. Seth Dayton 9.65 Boynton Beach, FL Joe Keit, Jacob Isaacs
8. Rohan Joshi 9.64 Orlando, FL Pui Chan, Mimi Chan
9. Alexander Sinn 9.64 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
10. Jadiel Orbe 9.64 Guayama, PR Erick Cintron
11. Carlos Ayala 9.63 Bayamon, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
12. Eddie M Lin 9.62 Bismarck, ND Devon Waldron
13. Jacob Proano 9.62 Mesa, AZ Juan Carlos Proano
14. Christopher Aas 9.61 South Hadley, MA Jessica Grasmere, Philip Myers
15. Lee Castillo 9.61 Norfolk, VA Hoy K. Lee, Samson Lee
16. Zachary Charest 9.60 Bradenton, FL Leng Tang
17. James Proano 9.53 Mesa, AZ Juan Carlos Proano
17. James Proano 9.53 Mesa, AZ Juan Carlos Proano
18. Nicholas Velasquez 9.51 St Petersburg, FL Dan Schmidt
18. Nicholas Velasquez 9.51 St Petersburg, FL Dan Schmidt

Short Weapons, Advanced Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Thao-Nguyen Miles 9.66 Oviedo, FL Chan Pui, Mimi Chan, Jason Sanford
2. Joselyn Hernandez 9.65 Guayama, PR Erick Cintron
3. Elina Kujala 9.64 Greenacres, Florida Li Siu Hung, Andrew Finell
4. Shayne Draizin 9.62 plantation, FL John Wai, Maurice Morrison
5. Johanna Perez 9.60 Miami, FL Eduardo Marin

Short Weapons, Beginner Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Anthony Kwan 8.05 Cupertino, CA Sheng Meng

Short Weapons, Beginner Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Krista De la Cruz 8.55 Tampa, FL Mario Salazar, Megan Westerman
2. Michelle Rivero 8.51 Miami, FL Besufekad Dennis Dereje

Short Weapons, Intermediate Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Christopher Pureza 9.17 West Palm Beach, FL Joe Keit
2. Ronald Williams 9.15 Tampa, FL Mario Salazar
3. Adiel Padilla 9.14 Apopka, FL Mark Elefane
4. Angel Bonilla 9.09 Guayama, PR Erick Cintron
5. Jose Ramirez 9.05 Hialeah, FL Javier Alvarez Ortiz
6. Chris Chung 9.04 Orlando, FL Chan Pui, Tu Truong

Short Weapons, Intermediate Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Josie Valeri 9.12 Zelienople, PA David Slaughter
2. Alyssa Shears 9.09 Orlando, FL Mark Elefane
3. Theresa Chen 9.08 Melbourne, FL Harry Lo, James DeFillips

Short Weapons, Beginner Women (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Katherine Diaz 8.61 Toa Baja, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
2. Anna Zilberberg 8.56 Miami, FL Besufekad Dereje

Short Weapons, Advanced Men (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Wilberto Velazquez 9.75 Orlando, FL, Puerto Rico Olaguibet Negron
2. Austin Hoan 9.74 Orlando, FL Chan Pui, Mimi Chan
3. Victor Luis Pimentel Inojosa 9.70 Cali Juan Carlos Lopez, Guillermo Morris
4. Edward Letendre 9.69 Tampa, FL Mario Salazar
5. Eric Wilkerson 9.66 Saint Augustine, FL Andrew Schirmacher
6. Joshua Hazlett 9.64 Seminole, FL Dan Schmidt
7. Benjamin Talbot 9.62 Gainesville, FL Jesse Jones
8. Jesse Christianson 9.61 Madison, WI Tim St. Clair
9. Samuel C Machado 9.60 Miami, FL Dennis Dereje

Short Weapons, Advanced Women (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Maca Navas 9.70 Chicago, IL Paula Lazarz
2. Lisandra Tejada 9.69 Vega Alta, PR Juan G. Vargas
3. Molly Gillen 9.67 Palm Harbor, FL Nick Scrima

Short Weapons, Beginner Men (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Bruce Delk 8.61 Tampa, FL Mario Salazar, Megan Westerman
2. Roderick Hagan 8.58 Coral Springs, FL Andre Johnson

Short Weapons, Beginner Women (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Helen Wang 8.60 Cupertino, CA Sheng Meng

Short Weapons, Intermediate Men (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Marino Fernandez 9.63 Orlando, FL Chan Pui, Mimi Chan

Short Weapons, Advanced Men (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Brian McRae 9.64 Temple Terrace, FL Mario Salazar
2. Terence Nicholson 9.60 Washington, DC Liu Xiao Ling
3. Felix Rodriguez 9.59 Dorado, PR, Puerto Rico Juan G. Vargas
4. Jamie L Cunningham 9.58 Clearwater, FL Nick Scrima
5. Bradley Bartholomew 9.55 Winter Park, FL Mimi Chan, Tu Troung
6. Michael S Bauer 9.54 Pittsburgh, PA David Slaughter
7. Wilfredo Fuentes 9.03 Bayamon, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron

Short Weapons, Advanced Women (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Jackie Hop 9.59 Orlando, FL Tu Truong
2. Susan Cruz 9.57 Pittsburgh, PA David Slaughter
3. Celia Bauer 9.55 McKees Rocks, PA David Slaughter
4. Barbara Dakan 9.54 Cranberry Township, PA David Slaughter
5. Elena Cruz 9.54 Miami, FL Besufekad Dereje
6. Carmen Rovira 9.05 San Antonio, TX Nelly Rovira, Efrain Perez
7. Cynthia Sousa Machado 9.02 Miami, FL Besufekad Dennis Dereje

Other Weapons, Intermediate Boys (6-8)

  Name Score Location Instructor
1. Ethan Millay 8.68 Miramar, FL Yvette Phillips, John Vanegas

Other Weapons, Intermediate Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Ryan Millay 8.71 Miramar, FL Yvette Phillips, John Vanegas
2. Dylan Baez 8.70 Miami, FL Eduardo Marin
3. Raphael Canteras 8.68 Miami, FL Eduardo Marin

Other Weapons, Intermediate Girls (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Sariath DeLeon 8.69 Miami, FL Eduardo Marin
2. Elizabeth Santa Maria 8.68 Miami, FL Eduardo Marin
3. Sofia Perales 8.67 Boynton beach, FL Joe Keit, Jacob Isaacs

Other Weapons, Advanced Boys (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Jayden Tarrau 9.72 Miami, FL Eduardo Marin, Mario Marin
2. Raul Rivera 9.70 Guayama, PR Erick Cintron
3. Johan Martinez 9.66 Miami, FL Eduardo Marin
4. Brandon Mark 9.65 Deerfield Beach, FL Li Siu Hung, Li Sui Hung
5. Jared Lipson 9.65 Parkland, FL Li Siu Hung, Jina Mullet
6. Luis Hernandez 9.52 Miami, FL Eduardo Marin

Other Weapons, Advanced Girls (9-12)

  Name Score Location Instructor
1. Alexandra Pino 9.61 Miami, FL Eduardo Marin

Other Weapons, Intermediate Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Ferran Marxuach 9.57 Dorado, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron

Other Weapons, Intermediate Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Lia Hernandez 9.60 Miami, FL Eduardo Marin
2. Sierra Arroyo 9.58 Coral, Springs Andre Johnson

Other Weapons, Advanced Boys (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Karel Korenc 9.73 Citoliby Karel Korenc, Petra Korencova
2. Eric Decker 9.71 Boynton Beach, FL Joe Keit
3. Owen Lucas 9.69 Fleming Island, FL Kam Lee, Charles Macabasco
4. Luke Boxer 9.69 Coral Springs, FL Li Siu Hung
5. Jake Leaf 9.68 Winter Garden, FL Pui Chan, Mimi Chan
6. Seth Dayton 9.67 Boynton Beach, FL Joe Keit, Jacob Isaacs
7. Jacob Proano 9.66 Mesa, AZ Juan Carlos Proano
8. Alexander Sinn 9.64 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
9. Carlos Ayala 9.63 Bayamon, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron
10. Lee Castillo 9.62 Norfolk, VA Hoy K. Lee, Samson Lee
11. James Proano 9.61 Mesa, AZ Juan Carlos Proano
12. Nicholas Velasquez 9.55 St Petersburg, FL Dan Schmidt
13. Jadiel Orbe 9.11 Guayama, PR Erick Cintron

Other Weapons, Advanced Girls (13-17)

  Name Score Location Instructor
1. Shayne Draizin 9.69 plantation, FL John Wai, Maurice Morrison
2. Thao-Nguyen Miles 9.68 Oviedo, FL Chan Pui, Mimi Chan, Jason Sanford
3. Joselyn Hernandez 9.67 Guayama, PR Erick Cintron
4. Elina Kujala 9.66 Greenacres, Florida Li Siu Hung, Andrew Finell
5. Sophia Martinez 9.65 Miami, FL Eduardo Marin
6. Johanna Perez 9.64 Miami, FL Eduardo Marin

Other Weapons, Advanced Men (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Ramces Chirino 9.73 Sebastian, FL Harry Lo, James DeFillips
2. Austin Hoan 9.72 Orlando, FL Chan Pui, Mimi Chan
3. Wilberto Velazquez 9.71 Orlando, FL, Puerto Rico Olaguibet Negron
4. Jesse Christianson 9.70 Madison, WI Tim St. Clair
5. Julian Bass 9.69 West Bloomfield, MI Mario Salazar, Megan Westerman
6. Edward Letendre 9.68 Tampa, FL Mario Salazar
7. Eric Wilkerson 9.67 Saint Augustine, FL Andrew Schirmacher

Other Weapons, Advanced Women (36-45)

  Name Score Location Instructor
1. Molly Gillen 9.69 Palm Harbor, FL Nick Scrima
2. Lisandra Tejada 9.67 Vega Alta, PR Juan G. Vargas

Other Weapons, Advanced Men (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Brian McRae 9.63 Temple Terrace, FL Mario Salazar
2. Jiming Wang 9.62 Houston, TX Liu Xiaoling
3. Jamie L Cunningham 9.60 Clearwater, FL Nick Scrima
4. Bradley Bartholomew 9.58 Winter Park, FL Mimi Chan, Tu Troung
5. Michael S Bauer 9.57 Pittsburgh, PA David Slaughter
6. Felix Rodriguez 9.56 Dorado, PR, Puerto Rico Juan G. Vargas
7. Wilfredo Fuentes 9.56 Bayamon, PR, Puerto Rico Olaguibet Negron

Other Weapons, Advanced Women (46 & Over)

  Name Score Location Instructor
1. Susan Cruz 9.60 Pittsburgh, PA David Slaughter
2. Jackie Hop 9.59 Orlando, FL Tu Truong
3. Celia Bauer 9.56 McKees Rocks, PA David Slaughter
4. Carmen Rovira 9.55 San Antonio, TX Nelly Rovira, Efrain Perez
5. Janet Rudawski 9.54 Hollywood, FL Rafael Rivero
6. Barbara Dakan 9.01 Cranberry Township, PA David Slaughter

Northern Long Weapons, Advanced Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Ricardo Flores 9.66 Orlando, FL Chan Pui, Mimi Chan, Tu Truong
2. Hervin Mui 9.64 Irving, TX Harry Lo, Hedison Mui
3. Jason Dooley 9.62 St. Augustine, FL Sun De Yao
4. Eric Anderson 9.61 Oldsmar, FL Nick Scrima
5. Mads Rud 9.59 Austin, TX Devon Waldron
6. Ethan Lingl 9.58 Boca Raton, FL Andre T. Johnson
7. Nik Aberle 9.57 Rapid City, SD Devon Waldron
8. Logan Elliott 9.56 Safety Harbor, FL Nick Scrima
9. Jose Rivera 9.54 Annoyo, PR Erick Cintron
10. Daniel Hernandez 9.53 Orlando, FL Cipriano Gutierrez
11. Ryan Barnes 9.44 David Slaughter

Northern Long Weapons, Advanced Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Jennifer Bui 9.63 Wesley Chapel, FL Mario Salazar
2. Courtney Randolph 9.62 Chandler, AZ Juan Carlos Proano
3. Gabriella Alspaugh 9.61 Barksdale AFB, LA Dan Schmidt
4. Janna Parrot 9.60 Amherst, MA Jessica Grasmere, Philip Myers
5. Shelby L Goldberg 9.57 Miami, FL Dennis Dereje

Northern Short Weapons, Advanced Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Daniel Hernandez 9.70 Orlando, FL Cipriano Gutierrez
2. Ricardo Flores 9.69 Orlando, FL Chan Pui, Mimi Chan, Tu Truong
3. Jason Dooley 9.66 St. Augustine, FL Sun De Yao
4. Eric Anderson 9.65 Oldsmar, FL Nick Scrima
5. Hervin Mui 9.64 Irving, TX Harry Lo, Hedison Mui
6. Jose Rivera 9.63 Annoyo, PR Erick Cintron
7. Mason Rud 9.61 Cedar Rapids, IA Devon Waldron, Fu Leung
8. Logan Elliott 9.60 Safety Harbor, FL Nick Scrima
9. Ethan Lingl 9.59 Boca Raton, FL Andre T. Johnson
10. Ryan Barnes 9.58 David Slaughter

Northern Short Weapons, Advanced Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Courtney Randolph 9.64 Chandler, AZ Juan Carlos Proano
2. Gabriella Alspaugh 9.63 Barksdale AFB, LA Dan Schmidt
3. Jennifer Bui 9.62 Wesley Chapel, FL Mario Salazar
4. Janna Parrot 9.61 Amherst, MA Jessica Grasmere, Philip Myers
5. Shelby L Goldberg 9.54 Miami, FL Dennis Dereje

Northern Other Weapons, Advanced Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Brandon M Chin 9.72 Orlando, FL John Wai
2. Ricardo Flores 9.71 Orlando, FL Chan Pui, Mimi Chan, Tu Truong
3. Eric Anderson 9.69 Oldsmar, FL Nick Scrima
4. Jose Rivera 9.68 Annoyo, PR Erick Cintron
5. Hervin Mui 9.67 Irving, TX Harry Lo, Hedison Mui
6. Jason Dooley 9.65 St. Augustine, FL Sun De Yao
7. Logan Elliott 9.63 Safety Harbor, FL Nick Scrima
8. Daniel Hernandez 9.16 Orlando, FL Cipriano Gutierrez

Northern Other Weapons, Advanced Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Jennifer Bui 9.67 Wesley Chapel, FL Mario Salazar
2. Courtney Randolph 9.66 Chandler, AZ Juan Carlos Proano
3. Gabriella Alspaugh 9.65 Barksdale AFB, LA Dan Schmidt
4. Cassidy Swain 9.64 Rockledge, FL Harry Lo, James DeFillips
5. Janna Parrot 9.63 Amherst, MA Jessica Grasmere, Philip Myers
6. Shelby L Goldberg 9.54 Miami, FL Dennis Dereje

Southern Long Weapons, Advanced Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Andrew Winter 9.67 Cassleberry, FL Mark Elefane
2. Joshua Pierre 9.66 Plantation, FL John Wai, Maurice Morrison
3. Sebastian Vega 9.64 Springfield, MA Lisandro Vega
4. Nick Ross 9.61 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
5. Daryan Tartibi 9.60 Winter Springs, FL Mark Elefane
6. Gilahd Yefet 9.59 Hollywood, FL Li Siu Hung

Southern Long Weapons, Advanced Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Rubylin Castillo 9.72 Norfolk, VA Hoy K. Lee, Tammy Lee
2. Marciana Castillo 9.71 Norfolk, VA Hoy K. Lee, Tammy Lee

Southern Short Weapons, Advanced Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Andrew Winter 9.67 Cassleberry, FL Mark Elefane
2. Joshua Pierre 9.65 Plantation, FL John Wai, Maurice Morrison
3. Gilahd Yefet 9.61 Hollywood, FL Li Siu Hung
4. Nick Ross 9.58 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
5. Daryan Tartibi 9.55 Winter Springs, FL Mark Elefane
6. Andy Rodriguez 9.53 Hialeah, FL Javier Alvarez Ortiz

Southern Short Weapons, Advanced Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Rubylin Castillo 9.71 Norfolk, VA Hoy K. Lee, Tammy Lee

Southern Other Weapons, Advanced Men (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Andrew Winter 9.74 Cassleberry, FL Mark Elefane
2. Joshua Pierre 9.73 Plantation, FL John Wai, Maurice Morrison
3. Gilahd Yefet 9.71 Hollywood, FL Li Siu Hung
4. Nick Ross 9.70 Boynton Beach, FL Li Siu Hung
5. Noah Tucker 9.68 Jacksonville, FL David Kirn

Southern Other Weapons, Advanced Women (18-35)

  Name Score Location Instructor
1. Rubylin Castillo 9.69 Norfolk, VA Hoy K. Lee, Tammy Lee
2. Marciana Castillo 9.57 Norfolk, VA Hoy K. Lee, Tammy Lee