Results from 2018: Hand Forms

Please use the menu below to view results.

 

Tai Chi Hand Forms, First Timers Men

Name Points Location Instructor
1. Michael Owens 8.66 Orlando, FL Sam Winters
2. Michael Fareri 8.37 Stamford, CT Marlon Pilossoph

Tai Chi Hand Forms, First Timers Women

Name Points Location Instructor
1. Jeannine Abiva 8.50 Panama City, FL Jason Boxerman

Tai Chi Hand Forms, Beginner Men

Name Points Location Instructor
1. Kevin Torres 9.04 Perth Amboy, NJ Christopher Albanese, Chris Leyesa
2. Francisco Berrones-Galicia 8.96 Annandale, NJ Chris Leyesa
3. Joseph Mokos 8.89 Roslindale, MA Ben Warner
4. Luis Torres 8.88 Perth Amboy, NJ Chris Leyesa
5. Janson Reynolds 8.84 Stafford, TX Michael Aronson
6. Jeff Currie 8.72 Clearwater, FL Nick Scrima
7. Chris Sakelariou 8.69 Safety Harbor, FL Nick Scrima
8. Rodney Robertson 7.68 Casselberry, FL Luo Li
9. Bob Kodzis 7.66 Winter Springs, FL Luo Li

Tai Chi Hand Forms, Beginner Women

Name Points Location Instructor
1. Karen Hornberger 8.73 Royersford, PA Betsy Chapman
2. Stephanie Aldworth 8.55 Cos Cob, CT Marlon Pilossoph
3. Christina Fermin 6.12 Lighthouse Point, FL Li Siu Hung

Tai Chi Hand Forms, Intermediate Men

Name Points Location Instructor
1. Jacob Glassmeyer 8.98 Kissimmee, FL
2. John Raulerson 8.87 Jacksonville, FL Kam Lee, Charles Macabasco
3. Andy McCarter 8.78 Shreveport, LA Glenn Guerin
4. James Burnside 8.75 Clearwater, FL David Yee
5. Ron Ragno 8.70 Tampa, FL Nick Scrima
6. Julio De Jesus 8.60 Baltimore, MD Victor Perez
7. Ric Peterson 8.37 Vashon, WA Mei Hui Lu, Chang Wu Na

Tai Chi Hand Forms, Intermediate Women

Name Points Location Instructor
1. Yumiko Korenaga 8.85 Milan Walter Lorini
2. Karen Weisinger 8.80 Newton, MA Calvin Chin
3. Michaline Dobrzeniecki 8.75 Severna Park, MD Sean Marshall
4. Jane Hart 8.72 Winter Springs, FL Mimi Chan, Tu Troung
5. Maria Espinal 8.69 Kissimmee, FL Sam Winters

Chen Style, Advanced Men

Name Points Location Instructor
1. Quincy Griffith 9.42 Middleburg, FL Kam Lee, Charles Macabasco
2. Victor Ying 9.35 Flushing, NY Leung Shum, Lei Yang
3. Jonathan Wang 9.34 Venice, CA Jiang Hao Quan
4. Stephen Genus 9.27 Laurel, MD Paul Ramos
5. Richard Ye 9.26 Gainesville, FL Hu Xiaoqian
6. Michael Chang 9.20 Herndon, VA
7. John Jamison 9.10 St Petersburg, FL Art D’Agostino
8. Joseph Dudley 9.04 Rockville, MD Paul Ramos, Shi Yan Ruan
9. Edward Kluger 8.70 Orlando, FL Tu Truong

Chen Style, Advanced Women

Name Points Location Instructor
1. Gina Bao 9.51 Wexford, PA Hesheng Bao, Zhonghua Wang
2. Masumi Yamaguchi 9.18 Milan Walter Lorini
3. Colleen Shea 9.14 East Greenwich, RI Wen-Ching Wu
4. Gloria Tilman 9.11 Fleming Island, FL Kam Lee, Charles Macabasco
5. Debbie Gorzycki 9.05 Palm Harbor, FL Nick Scrima

Yang Style, Advanced Men

Name Points Location Instructor
1. Tengfei Yang 9.30 Shijiazhuang ZuoFeng Sun
2. Jason Boxerman 9.25 Panama City Beach, FL Marc Black
3. Jonathan Wang 9.22 Venice, CA Jiang Hao Quan
4. Ron Berle 9.21 Clearwater, FL Nick Scrima
5. Eric Ziegler 9.18 Montreal, Quebec, Canada Sergio Arione
6. Mark Rinkerman 9.17 Dallas, TX Wuzhong Jia
7. Sako Chahinian 9.16 Montreal, Quebec, Canada Sergio Arione
8. Jean Ouellette 9.15 Montreal, Quebec, Canada Sergio Arione
9. Jesse Angle 9.14 Panama City, FL Jason Boxerman
10. Barry Silverman 9.13 Haddonfield, NJ
11. Jeffrey Sullivan 9.06 Clearwater, FL Nick Scrima
12. Olutoba Adewusi 9.03 Laurel, MD Paul Ramos
13. Jonathan Simon 9.00 Cos Cob, CT Scott Pettengill, Marlon Pilossoph
14. Phil Jarvis 8.93 McKellar, ON, Canada Nick Scrima
15. Edward Kluger 8.81 Orlando, FL Tu Truong
16. Edward Hsieh 8.78 Chestnut Hill, MA Vincent Chu
17. James Auditore 8.77 Brookline, MA Vincent Chu, Gordon Chu
18. Randal Bo 8.73 Allston, MA Vincent Chu, Gordon Chu
19. Stephen Genus 8.65 Laurel, MD Paul Ramos
20. David Anderson 8.61 Indianapolis, IN William C. C. Chen, Charles Pearce
21. Kevin LeBlanc 8.60 Charlestown, MA Vincent Chu
22. Michael Celeste 8.50 Succasunna, NJ Stephen Frankel

Yang Style, Advanced Women

Name Points Location Instructor
1. Masumi Yamaguchi 9.20 Milan Walter Lorini
2. Julie Nieznay 9.19 Douglasville, PA Betsy Chapman, Sara Gellhorn
3. Jackie Colestock 9.18 Pasadena, MD Lenny Elbon, Sean Marshall
4. Colleen Shea 9.17 East Greenwich, RI Wen-Ching Wu
5. Takako Yamaguchi 9.16 Tokyo Walter Lorini
6. Danielle Hammond 9.15 Montreal, Quebec, Canada Sergio Arione
7. Marina Makeeva 9.13 Montreal, Quebec, Canada Sergio Arione
8. Casey Sams 9.11 Knoxville, TN Leroy Kautz
9. Debbie Gorzycki 9.10 Palm Harbor, FL Nick Scrima

Wu Style, Advanced Men

Name Points Location Instructor
1. Joseph Demascal 9.15 Keithville, LA Glenn Guerin
2. Craig Dean 9.07 Shreveport, LA Glenn Guerin

Wu Style, Advanced Women

Name Points Location Instructor
1. Christene Roberts 9.17 Shreveport, LA Glenn Guerin
2. Janet Montague 9.10 Bradenton, FL Paul O’Shea

Other Style, Advanced Men

Name Points Location Instructor
1. Quincy Griffith 9.28 Middleburg, FL Kam Lee, Charles Macabasco
2. Scott Raff 9.23 Wyncote, PA Chris Leyesa
3. Carlos Soto 9.22 Miami, FL Dennis Dereje
4. Ron Berle 9.21 Clearwater, FL Nick Scrima
5. Jan Gyomber 9.20 Douglassville, PA Betsy Chapman
6. Ethan Williams 9.19 Miami, FL Dennis Dereje
7. Edward Hsieh 9.18 Chestnut Hill, MA Vincent Chu
8. Barry Silverman 9.16 Haddonfield, NJ
9. Mark Rinkerman 9.15 Dallas, TX Wuzhong Jia
10. Randal Bo 9.13 Allston, MA Vincent Chu, Gordon Chu
11. Michael Rivera 9.10 Manville, NJ Chris Leyesa
12. Jeffrey Craddock 9.09 St Louis, MO Herb Parran
13. Joe Spagnuolo 9.08 Odessa, FL Nick Scrima
14. Joseph Whiting 9.07 Dalzell, SC
15. Jeffrey Sullivan 9.06 Clearwater, FL Nick Scrima
16. Willie Bledsoe 9.04 Florissant, MO Herb Parran
17. Abraham Ortiz 9.03 Bayamon, PR
18. Phil Jarvis 9.02 McKellar, ON, Canada Nick Scrima
19. Oddie Adkins 9.01 St Louis, MO Herb Parran
20. Marvin Robinson 9.00 St Louis, MO Herb Parran
21. David Anderson 8.98 Indianapolis, IN William C. C. Chen, Charles Pearce

Other Style, Advanced Women

Name Points Location Instructor
1. Kerry Sun 9.25 Seattle, WA Mei Hui Lu, Chang Wu Na
2. Cassie Morgan 9.20 Hampton, NJ Chris Leyesa
3. Julie Nieznay 9.15 Douglasville, PA Betsy Chapman, Sara Gellhorn
4. Sharon Montella 9.11 Boston, MA Clarence Cooper, Malcolm Lucas
5. Colleen Shea 9.10 East Greenwich, RI Wen-Ching Wu
6. Gloria Tilman 9.09 Fleming Island, FL Kam Lee, Charles Macabasco
7. Jackie Colestock 9.07 Pasadena, MD Lenny Elbon, Sean Marshall
8. Therese Davey 9.05 Jacksonville, FL Joel Timmons